ZKO OTICE > Informace > Kdy začít cvičit?

Kdy jít poprvé na cvičák?

ilustrační foto

Každý pejsek potřebuje alespoň základní výchovu. Čím dříve začnete, tím lépe. Pod pojmem výchova si nepředstavujte vojenský dril - jedná se o pozitivní působení na štěňátko pomocí pochvaly a pamlsků - upevňujete žádoucí chování. Starší pejsci se již podrobují základnímu výcviku. Podle povahy pejska se volí styl výcviku. U dominantnějších pejsků s pevnou povahou se může pracovat trochu tvrději. Naopak u labilnějších, bázlivějších či jen trochu nejistých pejsků se musí postupovat opatrněji.

Nejčastěji se však majitelé pejsků objeví poprvé na cvičáku pozdě. Přicházejí až když nastane nějaký problém. Většinou je to v době dospívání mladých pejsků. Zejména je k nám přivádí konflikty s ostatními psy, kdy je jejich majitelé již nezvládají. Napravovat špatné návyky je vždy těžší, než učit malé štěňátko správnému chování. Proto návštěvu cvičiště příliš neodkládejte.

Důležité je, abyste s pejskem cvičili pravidelně a důsledně. Je třeba cvičit hlavně doma - na cvičák se chodíte jen učit, jak to máte naučit svého pejska a posbírat zkušenosti mezi ostatními pejsky, popovídat si s pejskaři. Nelze spoléhat jen na výcvikové dny na cvičáku, kde je pro pejska příliš mnoho podnětů a hůře se orientuje na vás. Prvořadé je, aby štěňátko mělo s vámi navázán kontakt, tj. alespoň slyšelo na zavolání, mělo s vámi vybudovaný nějaký vztah - následovalo vás.

Jedinou podmínkou vstupu na cvičiště je zdravý, řádně očkovaný, odčervený a odblešený pejsek. U štěňátek se předpokládá, že jsou starší 3 měsíců právě kvůli očkování proti vzteklině. Cvičiště je místo, kde se zdržuje větší množství psů a riziko nákazy se tím zvyšuje. Proto se štěňátky dodržujte doporučení veterinářů nepohybovat se po dobu asi 14 dní před a po očkování v místech s vyšším výskytem psů, tedy i na cvičáku. Cvičit můžete zatím doma.

Samozřejmostí je, že pokud váš pejsek má zdravotní problémy, cvičák raději vynechejte a navštivte veterináře. Týká se to zejména průjmových onemocnění, kýchání, výtoku z očí, zablešení, červivosti.

Háravé feny mají na cvičiště vstup povolen, musíte si však zajistit jejich bezpečnost, dbát pokynů výcvikářů a zdržovat se v místech mimo běžný pohyb psů, abyste nenarušili jejich výcvik, případně nedošlo k nechtěnému nakrytí. Háravky tedy cvičí až nakonec, jako poslední. Také je pravidlem, že s fenou v druhé polovině březosti a v době kojení se na cvičák nechodí. Mimo jiné i z důvodu možnosti zavlečení nemoci do chovatelské stanice a ohrožení zdraví štěňátek.

ZKO Otice se věnuje zejména sportovnímu výcviku psů. Neděláme rozdíly mezi pejsky s PP a bez průkazu. Můžete naše cvičiště navštěvovat i s pejsky bez PP či voříšky, ale v rámci dodržování zákonů a řádů - např. psi s kupírovanýma ušima ze zákona nemají přístup na zkoušky (ÚKOZ)...